השיתוק הפוליטי מונע את שיקומה של אוכלוסיית הזנות
אפקט השיתוק הפוליטי: 21 מיליון שקלים שקיבל משרד הרווחה לצורך מימוש תוכנית לשיקום וטיפול באוכלוסיית הזנות בישראל כלל לא נוצלו. לפי נתוני מטה המאבק בזנות, 76% מהנשים בזנות מעוניינות לצאת ממעגל האימה וההשפלה.
![543915330 Police check the IDs of suspected prostitutes in Tel Aviv. (Photo by Antoine GYORI/Sygma via Getty Images)](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2019/12/GettyImages-543915330.jpg/GettyImages-543915330.jpg?h=a5ae579a&itok=hhGzqqqy)
העובדה שבישראל מכהנת כבר שנה ממשלת מעבר יוצרת שיתוק מסוים בפעילות משרדי הממשלה. אלה אמורים, בין השאר, ליישם החלטות ממשלה שכבר התקבלו ותוקצבו. מטבע הדברים מי שנפגע מכך יותר מכל אלה האוכלוסיות החלשות ביותר, שאין כמעט מי שנאבק עבורן. הכנסת, שאמורה לפקח על עבודת הממשלה ולקיים דיונים במליאה ובוועדות, אינה מתפקדת גם כן. כך, אי מימוש התוכנית הממשלתית לשיקום נשים וגברים בזנות ולצמצום צריכת שירותי זנות מעיד על הנזק שנגרם לציבור כתוצאה מהפלונטר הפוליטי.
בחודש אוגוסט [2019] עיתון הארץ בדק ומצא כי משרד הרווחה לא משתמש בכספים שקיבל, כ-21 מיליון שקלים, לצורך מימוש התוכנית. תקציב זה הועבר אליו ממשרד האוצר לאחר חקיקת חוק איסור צריכת זנות שיזמו חברות הכנסת עליזה לביא ושולי מועלם [דצמבר 2018]. חוק זה, שקיבל את תמיכת הממשלה, ייכנס לתוקף ביולי 2020, וקובע כי מעשה של צריכת שירותי זנות, או הימצאות במקום המשמש לצריכת זנות במטרה לצרוך מעשה זנות, יהווו עבירה מנהלית שבצדה קנס שיכול להגיע ל-75 אלף שקלים במקרים קיצוניים.