רק ישראל יכולה לפרוץ את המבוי המדיני הסתום
הסכסוך המתמשך בין ישראל לפלסטינים אינו נובע מסירוב ערבי להכיר בקיומה של ישראל, אלא מסירובה של ישראל לקבל את ההכרה הערבית.
![An armoured military ambulance damaged in a Palestinian mortar strike is seen near the border with Gaza An armoured military ambulance damaged in a Palestinian mortar strike is seen near the border with the Gaza Strip August 4, 2014. Palestinians accused Israel of breaking its own ceasefire on Monday by launching a bomb attack on a refugee camp in Gaza City that killed an eight-year-old girl and wounded 29 other people. An Israeli military spokeswoman said she was checking the report. REUTERS/Baz Ratner (ISRAEL - Tags: POLITICS CIVIL UNREST MILITARY CONFLICT TPX IMAGES OF THE DAY) - RTR415KM](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2014/08/RTR415KM.jpg/RTR415KM.jpg?h=c2c5b897&itok=XRXMrbGY)
אינני יודע איך למדוד כאב או לכמת סבל, אבל אחת מהאירוניות של ההיסטוריה היא שבסכסוך הישראלי-פלסטיני, נדמה שהכובש שונא את קורבנו הרבה יותר משהקורבן שונא את הכובש. אף פעם לא אהבתי לעסוק בהתקרבנות השוואתית, אך כדאי לישראלים לזכור כי חברה שאינה מגלה רגישות לסבל שהיא מסבה , צריכה לצפות לשחיקה ברגישות של אחרים לסבל שנגרם לה עצמה.
איך אפשר לתאר את המצב הקיים מבעד לעיני הפלסטינים?