Ekmek tüm Doğu toplumlarında olduğu gibi Türkiye’nin de yemek kültüründe önemli bir yere sahip. Dolayısıyla ekmeğin fiyatı her zaman önemli. Keza, unlu mamullerin de. Özellikle alt ve orta gelir gruplarının tüketim sepetinde önemli bir yer tutan ekmeğin fiyatı, her şeyden daha çok önemli. Ekmeğe üst üste gelen zamlar, toplumu ve özellikle de dar gelirli kesimleri endişelendiriyor.
Türkiye, başta ekmek olmak üzere iç pazarda tüketilen unlu gıda ürünlerini ve ihracatına yöneldiği un ve unlu mamulleri ancak ithal buğday desteği ile üretebiliyor. Hem dünyada buğday fiyatlarının artışı hem de Türkiye’de TL’nin hızlı değer kaybı ya da tersinden söylenirse döviz fiyatının çok sert artışı, buğdayın ithal fiyatını yükseltiyor ve bu, ekmekten tüm unlu ürünlere üst üste zam yapılmasına neden oluyor.