Referandumun kaderini Kürtler mi belirledi?
Türkiye’nin belki de en gergin referandumu geride birçok tartışma bıraktı. Bunlardan biri de Kürt oylarıydı. Kürtler kime oy verdi?
![TURKEY-REFERENDUM/ Supporters of Turkey's pro-Kurdish opposition Peoples' Democratic Party (HDP) shout slogans during a rally for the upcoming referendum in the southeastern city of Diyarbakir, Turkey, April 15, 2017. REUTERS/Sertac Kayar - RTS12FFG](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2017/04/RTS12FFG.jpg/RTS12FFG.jpg?h=f7822858&itok=oUJhsdcF)
DİYARBAKIR -- Türkiye’deki bütün siyasi partilerin gündeminde bugünlerde referandum var. Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) de tartışılan tek konu bu. Diyarbakır bürosunda ise konu farklı. Referandum Kürtlerin “Evet” cephesine verdiği destek tartışılıyor.
Bazı hayırcıların faturayı Kürtlere kesmesi Kürtlerin en fazla örgütlü olduğu partilerden HDP tabanında rahatsızlık yaratmış durumda. Bu kesimler, Kürtlerin verdiği oylar sayesinde evet oylarının fazla çıktığını savunuyor. Partililer, “Hayır”a verilen yüzde 10’luk desteğin görülmemesinden şikâyetçi. Al-Monitor yazarıyla sohbet eden bir partili, tepkisini “Diyarbakır’da yüzde 67 hayır çıktı. Madem öyle, iyi çalışsalardı İstanbul’da yüzde 70 çıksaydı. Sanki İç Anadolu’da Kürt mü yaşıyor? Oralarda da ‘Evet’ çıktı. Bizim elimizden gelen bu” sözleriyle dile getiriyor.