Suriyeli bir savaşçının trajik hırs hikâyesi
Para ve güç peşinde olan genç bir Suriyeli adam önce orduya katılmayı düşündü. Sonra isyancı bir gruba, akabinde de İslam Devleti’ne katıldı ve sonunda bunun bedelini hayatıyla ödedi. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.
![Rebel fighters ride a motorbike in the old city of Aleppo Rebel fighters ride a motorbike in the old city of Aleppo December 7, 2014. Picture taken December 7, 2014. REUTERS/Abdalrhman Ismail (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT) - RTR4H3I6](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2014/12/RTR4H3I6.jpg/RTR4H3I6.jpg?h=f7822858&itok=AiiNMcEo)
Suriye’yi bir tsunami gibi savuran savaş, ülkenin toplumsal dokusunu geri dönülmez şekilde bozdu. Savaş, insanların hem birbirine karşı tutumlarını hem ülkelerinin istikbaline bakışlarını örseledi.
Bu değişimi belki de en iyi özetleyen sözler insan hakları mücadelesine damgasını vuran ve barışçıl, ılımlı, laik ayaklanmanın simgesi olan Rezan Zeytune’ye ait: “Devrim ilk başta içimizdeki en iyi yönleri ortaya çıkardı ama bir süre sonra fevkalade bir senkron içinde en kötü yönler de dışa vurmaya başladı.” İlham verici Zeytune, ezilenleri ve halkını zulme karşı savunmaya adanmış, korkusuz ve fedakâr bir avukattı. Önce rejimin baskısına uğrayan Zeytune, daha sonra Duma’da isyancılar tarafından kaçırıldı ve ekibiyle birlikte “kayboldu.”