המחויבות הישראלית לדרוזים הסורים
בשש השנים האחרונות ישראל הפגינה נחישות שלא להתקרב לקונפליקט בסוריה, אלא אם מדובר בחציית קווים אדומים – העברת נשק שובר שוויון מאסד לחיזבאללה. הטאבו הזה נשבר כעת בפעם הראשונה, בגלל הדרוזים.
![ISRAEL-SYRIA/DRUZE RTX1H7YZ.jpg](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2017/11-1/RTX1H7YZ.jpg/RTX1H7YZ.jpg?h=a5ae579a&itok=qRzy7HA1)
בסוף השבוע האחרון נפל דבר. לראשונה אי פעם איימה ישראל פומבית להתערב צבאית במלחמה בסוריה. האיום שוגר באופן רשמי על ידי צה"ל: "הצבא ערוך ומוכן", הודיע דובר צה"ל, "לסייע לתושבי הכפר (חאדר) וימנע כיבוש או פגיעה בכפר מתוך מחויבות לאוכלוסייה הדרוזית" [3 בנובמבר].
ההודעה מתייחסת לכפר דרוזי הנמצא בצד הסורי של הגבול, על המורדות המזרחיים של הר החרמון, כשלושה וחצי ק"מ בתוך סוריה. ההודעה הישראלית הרגיעה את המצב והשיבה את השקט היחסי לגזרה. יחד עם זאת, ההודעה הישראלית יצרה מצב חדש לגמרי: פעולה צבאית ישראלית בתוך סוריה היא מעכשיו עניין אפשרי.