המלצרים החרדים משנים את התפיסות במגזר
אחרי שנים שבהן הציבור החרדי ראה במלצרות או זבנות עבודות שמפחיתות מכבודו, יוצאים לאחרונה חרדים רבים לעבוד. התופעה מלמדת על צמיחתו של מעמד ביניים שמבקש להתפרנס בפשטות, ומוכן לעשות כמעט הכול.
![ISRAEL-RELIGION/ Ultra-Orthodox Jewish youths watch as a man dips cooking utensils in boiling water to remove remains of leaven in preparation for the Jewish holiday of Passover, in Jerusalem's Mea Shearim neighbourhood April 1, 2015. Passover, which starts on Friday, commemorates the flight of Jews from ancient Egypt, as described in the Exodus chapter of the Bible. According to the account, the Jews did not have time to prepare leavened bread before fleeing to the promised land. REUTERS/Baz Ratner - RTR4VREJ](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2015/06/RTR4VREJ.jpg/RTR4VREJ.jpg?h=f7822858&itok=YNe21RFZ)
במשך שנים החרדים בישראל נמנעו מלחפש תעסוקה בשורה של תחומים. כך למשל, לא היה ניתן למצוא כמעט חרדים שעובדים בתור זבנים, טכנאים, נהגי מוניות ואוטובוסים, פקידים, סבלים או סדרנים, מקצועות שנתפסו כ"עבודות לא מכובדות".
כילד שגדל בעיר בני ברק והתחנך בישיבה בירושלים, אני זוכר את היום שבו ראיתי לראשונה נהג אוטובוס חרדי. זה היה בגיל 16 בערך. חרדי הלבוש בחולצה לבנה, נראה מחזיק בידו את ההגה הגדול של קו 11 הירושלמי, כאשר מרבית העוברים והשבים מסתכלים במחזה כעל חזיון פלאים. לפני שבועיים חשתי כיצד הדה-ז'ה-וו מכה בתודעתי, כאשר בשמחה משפחתית שנערכה בעיר בית שמש ראיתי לראשונה אברכים חרדים מהקהילה ששימשו כמלצרים, והגישו אוכל לאורחים באירוע.