השבוע מלאו 46 שנים למלחמת ששת הימים. 46 שנים מורכבות מאוד בחייה של המדינה שהשפיעו על מעמדה הבינ"ל, הלאומי, החברתי, הכלכלי. בעצם כל תחום מתחומי החיים הושפע ומושפע עד עצם היום הזה מתוצאות המלחמה ההיא. המזרח התיכון כולו טולטל טלטלה עזה. יש האומרים, בצדק, שזה היה הניצחון הגדול ביותר של ישראל, ואחרים מוסיפים, אף הם בצדק, שהניצחון היה גדול, אבל ההתנהלות של כל ממשלות ישראל אחריו מחייבת אותנו להכות על חטא. חטא היוהרה.
לציון 46 שנים לאותה המלחמה אני מביא כאן קטע מפרק המבוא לספרי "עזה כמוות" בהוצאת "ידיעות אחרונות", שראה אור מיד לאחר ההתנתקות של ישראל מרצועת עזה, בספטמבר 2005.